Η Ιστορία
Κεντρική σελίδα Το Σχολείο Οι Καθηγητές Η Ιστορία Τα Πεπραγμένα Οι Δραστηριότητες

Η Ιστορία του σχολείου

Τη δημιουργία του Γυμνασίου Δροσιάς επέβαλαν οι ανάγκες εξυπηρέτησης των μαθητών που αποφοιτούσαν από τα δημοτικά σχολεία της περιοχής. Το 1989 ιδρύθηκε το Γυμνάσιο Δροσιάς που στεγάζεται στην αρχή στις «προβληματικές» εγκαταστάσεις ενός παλιού ξενοδοχείου στο Νάρκισο.
Σε λίγο στις ίδιες εγκαταστάσεις θα συστεγάζονται και οι πρώτες λυκειακές τάξεις του "κυοφορούμενου" Λυκείου Δροσιάς. Σύντομα οι προσωρινές εγκαταστάσεις αποδεικνύονται ανεπαρκείς και επικίνδυνες για την υγεία και την ακεραιότητα των μαθητών. Έτσι ξεκινάει ένας σκληρός αγώνας από τους φορείς της Κοινότητας ώστε να βρεθεί, το ταχύτερον δυνατόν, επαρκής χώρος μετεγκατάστασης του κτιρίου του Γυμνασίου.
Εκείνη την εποχή από το Γυμνάσιο Δροσιάς αποσπάται ένα τμήμα του (μαθητές, καθηγητές, "περιουσία") και ιδρύεται το Γυμνάσιο Διονύσου.
Ο αγώνας για την απόκτηση σχολικής στέγης για το Γυμνάσιο Δροσιάς κλιμακώνεται με διαμαρτυρίες, καταλήψεις δρόμων με την συμπαράταξη μαθητών, γονέων, καθηγητών.
Η πίεση φέρνει αποτέλεσμα και γρήγορα προχωράει η διαδικασία της εξεύρεσης οικοπέδου στη συμβολή των οδών 25ης Μαρτίου και 1ης Μαΐου.

Αμέσως μετά ο ΟΣΚ χτίζει τα νέα διδακτήρια, στα οποία στεγάζονται σήμερα το Γυμνάσιο και το Λύκειο Δροσιάς.

Εν τω μεταξύ η πληθυσμιακή έκρηξη στην περιοχή καθιστά τα νέα διδακτήρια ανεπαρκή και υποχρεώνει το Γυμνάσιο Δροσιάς σε νέο διαμελισμό με την ίδρυση του Γυμνασίου Ροδόπολης.
Αλλά και πάλι το Γυμνάσιο Δροσιάς χρειάζεται νέους χώρους για να μπορέσει να "αναπνεύσει" από τον ασφυκτικό "εναγκαλισμό" του από το Λύκειο, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, διαφορετικές ηλικίες μαθητών, συνήθειες, πρακτικές, ενδιαφέροντα, τακτικές κ.λ.π. δυσλειτουργίες.
Η ιστορία του Γυμνασίου μας, στα λίγα σχετικά χρόνια παρουσίας του, χαρακτηρίζεται από μια πολύπλευρη και άοκνη προσπάθεια αναβάθμισής του, με την υλοποίηση πολλών παράλληλων δράσεων.
Παρ' όλο που οι χώροι του, ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι και με χίλιες δυσκολίες μέσα και έξω από το σχολείο, ιδρύεται και με διάφορα "τεχνάσματα" λειτουργεί το Γραφείο Συμβουλευτικής και Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Γυμνασίου Δροσιάς (ΓΡΑΣΕΠ).

Ταυτόχρονα ιδρύεται και λειτουργεί το πρώτο στην περιοχή Εργαστήριο Πληροφορικής.

Επίσης αν και καταβάλλονται υπεράνθρωπες προσπάθειες για να ενταχθεί το Γυμνάσιο σε προγράμματα δημιουργίας βιβλιοθήκης, ίδρυσης εργαστηρίων, συμμετοχής σε δίκτυα καινοτόμων δράσεων, η έλλειψη ζωτικών χώρων αποτέλεσε εμπόδιο για να μπορέσει το σχολείο να "απογειώσει" τις φιλοδοξίες του.
Παρ' όλα αυτά το σχολείο μας λειτούργησε και λειτουργεί απρόσκοπτα με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, με πλήρη ωρολόγια προγράμματα, πλήρη σύνθεση του προσωπικού, με ελαχιστοποίηση της απώλειας ωρών, και με μια πραγματικά αξιέπαινη, επίμονη και συναρπαστική προσπάθεια ορισμένων από τους εκπαιδευτικούς.

[κορυφή]